Past Award Winners

2016 OMLA Awards

 

Educator of the Year:

 Nancy Wanyerka, Cuyahoga Heights Middle School

 

Team of the Year:

 Shiloh Middle School:  Joanie Gedeon, Michelle Giles, Christopher Keating, Jena Patton, Megan'OHara, Principal Nicola Discenza

 

Interdisciplinary Curriculum

 Hastings Middle School

 

Teaming

 Hudson Middle School

 

Scheduling:

 Teays Valley West Middle School

 

Southeast Regional Award:

 Best Middle Level Practice:  Kathy Finley-Boggs, Marietta Middle School

 Outstanding Middle Level Program: Diane Downard, University of Rio Grande

 Outstanding Middle Level Program:  Makena Miller, New Lexington Middle School

 

Southwest Regional Award:

 Best Middle Level Practice in Math:  Steve France, Kings Junior High School

 Best Middle Level Practice in Science:  Heidi Strong, Kings Junior High School

 Student Advocacy:  Gretchen Tash, Princeton Community Middle School

 

West Regional Award:

 Best Middle Level Practice:  Parkway Middle School Staff

 Best Middle Level Practice:  Morton Middle Level School PBIS Committee

 Best Instructional Practices:  Angela McMurray, Darke County ESC

 

Northeast Regional Award:

 Best Middle Level Practice in Math:   Allison Golem, Mayfield Middle School

 Best Middle Level Practice:  Meredith Stanton, North Royalton Middle School

 Community Engagement:  Wadsworth Middle School

 

North Central Regional Award:

 Student Advocacy:  Olmsted Falls Middle School

 Student Advocacy:  Stephanie Coultrip

 Student and Staff Spirit and Advocacy:  Bridget Bellamy and Brittany Cioffoletti

 

Northwest Regional Award:

 Interdisciplinary Project:  Bluffton Middle School

 Community Engagement:  Van Buren Middle School 8th Grade Team

 Student Advocacy:  Definace Middle School

 

East Regional Award:

 Middle Level Advocacy:  Mandy Gardinsky, Perry Local Schools

 Community Engagement:  Tusky Valley Intermediate School

 Best Middle Level Practice:  Debbie Metzger, Indian Valley Middle School

 

Central Regional Award:

 Best Middle Level Practice:  Grant Middle School

 Student Advocacy:  Phoenix Middle School

 Student Advisory and Mentoring:  Jones Middle School

 
 

Female Student of the Year:

Kamryn Ohly - Briar Middle School

 

Male Student of the Year:

Dane DiGeronimo - Hudson Middle School

 

 

2015 OMLA Awards

 

Educator of the Year:

 Wendy Fragasse, School Counselor; Edison Middle School; Perry Local Schools

 

Team of the Year:

 Team Hele (Kerry Rutigliano, Matt Lubin, Joey Catullo, Allison Golem, Sue DeMello), Mayfield Middle School; Mayfield City Schools

 

Collaboration Component Award:

 Hilliard Weaver Middle School

 

Scheduling Component Award:

 Bunsold Middle School

 

Interdisciplinary Curriculum Component Award:

 New Albany Middle School

 

Southeast Regional Award:

 Kathleen Cunningham, New Lexington Middle School

 

Southeast Regional Award:

 Sarah Luthy, Stephanie Snyder, Stacey Porter, and Chrissy Sharp, Trimble Middle School

 

Southeast Regional Award:

 Tabitha Mosley, Univeristy of Rio Grande

 

Southwest Regional Award:

 Eric Rothwell, Delshire Elementary School

 

Southwest Regional Award:

 Holly Mueller, Columbia Intermediate School

 

Southwest Regional Award:

 Marni Durham, Princeton Community Middle School

 

West Regional Award:

 David Herick, Bell Creek Intermediate School

 

West Regional Award:

 Roger Bullard, Fairborn Intermediate School

 

West Regional Award:

 Laura Jackson & Kelly Leganik, Troy Junior High School

 

West Regional Award:

 Lindsey Schenck, Meredith Parris, Karl Ratermann, & Brian Rasey, Troy Junior High School

 

Northeast Regional Award:

 James Trogdan, Coventry Middle School

 

Northeast Regional Award:

 Michelle Studier, Cuyahoga Heights Middle School

 

Northeast Regional Award:

 Hudson Middle School, Hudson City Schools

 

Northeast Regional Award:

 Rick Fierer & Joe Durny, Independence Middle School

 

Northeast Regional Award:

 Kevin Aurand, Norton Middle School

 

Northeast Regional Award:

 Rocky River Middle School

 

North Central Regional Award:

 Ashley Pease, Learwood Middle School

 

North Central Regional Award:

 Ty Grude, Andrew Swift, Char Muth, Debbie Neal, Lauren Budweg, & Kristi Palmer, South Amherst Middle School

 

Northwest Regional Award:

 Richard Peters, Randy Buchman, Charlie Beard, Rafael Manriquez, Amanda Zimmerman, & Garry Rodenburger, Defiance Middle School

 

East Regional Award:

 Mealanie Krause, Dover Middle School

 

East Regional Award:

 Sharon Budd, Edison Middle School

 

Central Regional Award:

 Elizabeth Hohenfeld, Bunsold Middle School

 

Central Regional Award:

 Hilliard Weaver Middle School, Shannon Murlin, Jeanette Muzzalup, Meghan Dietz

 

Central Regional Award:

 6th, 7th, and 8th Grade Team Leaders from New Albany Middle School

 

Central Regional Award:

 Gabe Heselton, Erin Farley, & Laura Lombardi, New Albany Middle School

 

Central Regional Award:

 Melissa Kelley, Kiersten Jaster, & Kristen Zollweg, New Albany Middle School

 

Central Regional Award:

 Sarah Sautter, Jennifer O'Bruba, & Mary Spurrier, New Ablany Middle School

 

Central Regional Award:

 Shane Shoaf, Andy Moore, & Josh Flory, New Albany Middle School

 

Central Regional Award:

 Lindsay Bird & Laura Nungeseter, Teays Valley West Middle School

 

Central Regional Award:

 Ronna Brisker, Teays Valley West Middle School

 
 

Female Student of the Year:

 Janessa Miller from Van Buren Middle School

 

Male Student of the Year:

 Michael Carlile from Mayfield Middle School

 

Parents of the Year:

 Suzanne Fife and Kathy Vinciguerra (New Albany Middle School)

 

 

2014 OMLA Awards

 

Educator of the Year:

 Jay Clark

 

Team of the Year:

 The Fighting Camels, LaMuth Middle School

 

Service Learning Component Award:

 Indepdendence Middle School

 

Scheduling Component Award:

 Parkway Middle School

 

Scheduling Component Award:

 Wickliffe Middle School

 

Southwest Regional Award:

 Andrea Kaercher, Kings Junior High Schoool

 

Southwest Regional Award:

 Lori Case, Middletown Middle School

 

Southwest Regional Award:

 Jessica Ruggiero, Sycamore Junior High School

 

Southwest Regional Award:

 Geoff Harold, Oakdale Elementary School

 

Southwest Regional Award:

 Jessica Collett & Tracy Kleis, Columbia Intermediate School

 

West Regional Award:

 Crystal Fullenkamp, Fort Recovery Middle School

 

West Regional Award:

 Ben Trick, Bellbrook Middle School

 

Northeast Regional Award:

 Joanie Gedeon, Shiloh Middle School

 

Northeast Regional Award:

 Gina Pumphrey, Wickliffe Middle School

 

Northeast Regional Award:

 Vicki McGarry, Mayfield Middle School

 

Northeast Regional Award:

 James Trogdon & Christine Loren, Coventry Middle School

 

North Central Regional Award:

 Julie Reiser, C.E. Budd School

 

North Central Regional Award:

 Melissa Banjoff, Scott Giomini &Dylan Hartwell, Troy Intermediate School

 

Northwest Regional Award:

 Dina Tadena, Bluffton Middle School

 

East Regional Award:

 Scott Young &Ashley West, Tuscarawas Valley Middle School

 

East Regional Award:

 Shaye Hicks, Edison Middle School & Pfeiffer Intermediate School

 

Female Student of the Year:

 Ravenna Bala from Wickliffe Middle School

 

Male Student of the Year:

 Ian Eldridge from Teays Valley West Middle School

 

Parent of the Year:

 Stacey Wilfing from Sailorway Middle School

 

Header Image: